سیستم ترمز بخش مهمی از سامانه‌های داخلی و کاربردی خودرو‌ها به حساب می‌رود. بر اساس نظر کارشناسان حوزه اتومبیل، سیستم ترمز به اندازه پیشرانه یک خودرو اهمیت دارد و به همین دلیل همیشه باید از سلامت آن اطمینان حاصل کرد. اجزای سیستم ترمز نیز مانند بسیاری دیگر از قطعات خودرو، مشمول استهلاک حرکتی می‌شوند و همین موضوع باعث شده است که ایمنی سیستم ترمز در خودرو‌ها بیش از مابقی سامانه‌های داخلی مورد اهمیت واقع شود. سیستم ترمز در اتومبیل‌های مختلف، ممکن است متفاوت باشد؛ البته این موضوع را هم باید در نظر گرفت که این سیستم در گذر زمان دچار تغییرات فراوانی شده است و با توسعه فناوری‌ها و علوم متفاوت این سیستم نیز پیشرفته‌تر از گذشته در اتومبیل‌های مدرن امروزی دیده می‌شود. همانطور که پیش‌تر گفتیم سیستم ترمز خودرو شما یکی از بخش‌های اساسی آن به حساب می‌رود و باید قبل از رانندگی از سلامت آن اطمینان حاصل کنید؛ از همین سو  قصد داریم چند مورد از نشانه‌های یک سیستم ترمز آسیب‌دیده یا غیر ‌استاندارد را بازگو کنیم.

صدای نامتعارف

یکی از نشانه‌های ایراد در سیستم ترمز خودرو شما، بوجود آمدن صدا‌های ناهنجار و نامتعارف در زمان ترمز کردن است. صداهای نامتعارف و گوش خراش سیستم ترمز در اتومبیل‌ها، ارتباط مستقیم با وضعیت لنت ترمز خودرو دارد؛ این صداها ممکن است به دلیل منقضی شدن لنت یا انحراف آن باشد. در صورت به گوش رسیدن صداهای نامتعارف و ناهنجار از سیستم ترمز خودروتان، در اولین فرصت اتومبیلتان را به متخصص نشان دهید تا در صورت نیاز لنت ترمز خودرو شما را تعویض نماید.

انحراف خودرو

اگر در زمان ترمز کردن، حس می‌کنید اتومبیلتان به سمت چپ یا راست کشیده می‌شود، احتمال اینکه سیستم ‌ترمز خودرو شما دچار مشکل شده باشد بسیار زیاد است. در صورتی که اتومبیلتان در زمان ترمز کردن به یک سمت انحراف پیدا می‌کند، نشانه ایراد در کالیبر سیستم ‌ترمز اتومبیلتان است. زمانی که قسمت فلزی کالیبر سیستم ترمز اتومبیل شما به چرخ‌ها برخورد داشته باشد، باعث ایجاد اصطکاک ناهمسان در چرخ‌ها می‌شود و خود به خود سیستم تعلیق اتومبیل شما، خودرو را به یک سمت منحرف می‌کند. در صورت بروز این مشکل و ایجاد انحراف خودرو در زمان ترمز کردن، حتما اتومبیلتان را برای سرویس سیستم ترمز آن، به متخصصان مربوطه نشان دهید.

لرزش خودرو

اگر در زمان ترمز کردن لرزشی را در کابین خودروتان حس کردید، حتما سیستم ‌ترمز اتومبیلتان را مورد بررسی قرار دهید. لرزش خودرو در زمان ترمز کردن یکی از نشانه‌های ایرادات سیستم ترمز آن است و نشان‌گر انحراف دیسک ترمز خودرو شما می‌باشد. برای رفع این مشکل بهتر است خودروتان را به مراکز معتبر ببرید و از متخصصان این حوزه بخواهید که نگاهی به دیسک ترمز اتومبیل شما بیندازند.

پدال ترمز ناپایدار

در بسیاری از موارد اجزای خارجی سیستم ترمز شما دچار مشکل می‌شوند؛ مانند زمانی که پدال ترمز خودرو شما به شکل نامتعارف خلاص می‌شود. همچنین گاهی اتفاق می‌افتد که پدال ترمز شما لرزش‌های غیر معمول داشته باشد؛ در این موارد به احتمال زیاد هوا در لوله‌های انتقال دهنده روغن ترمز گیر کرده باشد و باعث ناپایداری در سیستم ‌ترمز اتومبیلتان شده باشد. در صورت احساس لرزش و حالات نامتعارف در پدال ترمز خودروتان، سریعا خودرو را به متخصصان مربوطه نشان دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *